30-WTE

Dişli dirsekli L tipi termokupllar

L Tipi Termokupl cıvatalı açı virajlı (30-WTE) özellikle erimiş metal ve tuz banyoları sıcaklık ölçümü için kullanılır, Açısal şekil sağlar, Bağlantı kafası banyo aynası üzerinde doğrudan değil ve bu nedenle yüksek sıcaklıklarda ve aşındırıcı buhara maruz kalmaz.

 

L tipi termokupllarin Bağlantıları Çalışma ortamına göre değiştirilir, avantajları dirseksiz L tipi termokupllar göre, daldırma tüpleri değiştirilebilir ve daha az gerilme ve destek tüpü daha ucuz malzemeden imal edilmektedir.

Gunther GmbH,  tüm eritme ve döküm teknolojisi standart  L Tipi Termokupllar  mevcuttur. daldırma çelikten yapılmış borular, saf demir, ısıya dayanıklı çelikler ve özel alaşımlar ve silikon nitrür, grafit, SIC veya özel metal seramik ile hem standart elemanlar kullanılabilir.

İsteğe bağlı olarak, bu sıcaklık sensörleri, pek çok uygulamalarda, uzun süreli stabilite ve genel ömrünü arttıran ilave seramik iç boru ile birlikte sağlanabilir. Alternatif olarak, dahili termokupl bir çok çeşitlemesi olabilir, L tipi termokupllar ayrica mineral izoleli tel  ile gerçekleştirilir,  diğer önemli avantajlar olabilecek korozyona ve  oksidasyona karşı iç iletkenini optimum koruma, mekanik hasar ve dış kabuğunun kapalı yapısı nedeniyle kimyasal kirlilikler mevcut olabilir. Uzun bir dönem boyunca termokupl fonksiyonunu garanti etmek amacıyla termokupl ve termo için malzemeler çalışma koşullarına göre  özenle seçilir. Termoelektrik gerilimler ve sapmaları sınırlayan bizde kullanilan Mineral izoleli ve ısıl cift Termokupllar DIN EN 60584, 1. sınıf standartlarına uygundur. Termokupl ve L tipi mineral izoleli ve isil ciftler için standart DIN 4371.

Tuz erimesi için tavsiye edilen koruyucu maddeler

Erime Maksimum sıcaklık Malzeme
Tenifer 600°C Titan NT
Güherçile, klorit ve siyan içerikli tavlama, sertleştirme ve şekillendirme banyoları

1000°C 

1300°C 

Saf demir

1.4821 

Metal erimesi için tavsiye edilen koruyucu maddeler

Erime Maksimum sıcaklık Malzeme
Alüminyum 700°C SiN
SiC 
Magnezyum, Al/Mg alaşımları 700°C Saf demir
SiN 
Kurşun 600°C SiN
Çinko 600°C Saf demir
Çelik
SiN 
Bakır 1200°C 1.4762
Grafit 
Ölçüm 900°C 1.4762
Grafit
SiN

Vidalı dirsek borulu açılı termo elemanlar için kullanım örnekleri: